12 Temmuz 2016 Salı

KÖLNER DOM - KÖLN KATEDRALi


Bundan böyle insallah gezip gördükce gördügüm gezdigim yerleride blogumda paylasmak istiyorum.  En cok gezip görmeyi tercih ettigim yerler genelde tarih kokan yerlerdir. Eski tarihin verdigi büyülü atmosferi cok seviyorum genelde eski üzerine herseyi cok severim. Kendimi tarihin icinde hissederim bir sekilde nedense. En son gezdigim yer ise Köln katedrali...

Kölner Dom yani Köln Katedrali Almanya´nın Köln kentinde bulunan tarihi katedral. Hristiyanlığın Katolik mezhebi için açılmış bir ibadethanedir. 1248 yılında yapımına başlanan katedralin yapımı 632 yıl sürmüş ve 1880 yılında hizmete açılmıştır.

İnşaatın yapımı fikri daha 7. yüzyılda ortaya atılmıştı. Daha o zamandan iki kulenin uzunluğu 157 metre olacak denildi ve buna göre o tarihte bir plan çizildi. Ama ilk temel 1248 yılında atıldı. Kent merkezinde yer alan ve şehrin her tarafından gözüken bu yapı, yüzyıllar boyunca maddi sıkıntılardan dolayı ve eldeki diğer imkânsızlıklardan ötürü bitirilemeyen inşaat diye isim yapmıştı. Tam 632 yıl sonra bitirilen gotik tarzdaki yapı, bugün Kuzey Avrupa´daki en büyük ibadethanedir. Çift kuleli katedralin uzunluğu 157 m´dir. Böylelikle Almanya´nın ikinci, Dünya´nın ise üçüncü büyük kilisesidir. Köln Merkez Garı (Köln Hbf) katedralin hemen yanı başındadır. Bu Katedral, ülkenin en çok turist çeken yapısıdır. ( Alinti )

Eger imkaniniz varsa gelip bizzat görmenizi tabikide tavsiye ederim. Disaridan o muhtesem büyüleyici yapiya bakmak ayri bir güzel ayri bir zevk inanin. Insan böyle dona kaliyor bakinca inanilmaz.

Malesef yanimda fotograf makinam yoktu zaten biz tesadüfen gitmis olduk o yüzden hazirliksizdim. Fotograflarin görüntü kalitesi düsük cep telefonumdan cektigim icin.
1 yorum:

  1. Benim de Almanya ya gidersem listemin başında bu yapımı yüzyıllar süren katedral.
    Teşekkkürler.

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...